Siła Energii Przez Cały Rok

Szczyrk jest jedną z najpopularniejszych górskich miejscowości turystycznych w Polsce. To niewielkie, klimatyczne miasteczko od lat przyciąga rzesze turystów, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju.

Szczyrk położony jest w dolinie Żylicy, na wysokości 450 - 600 m n.p.m. Wokół miasteczka wznoszą się malownicze szczyty górskie - Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Magura (1095 m n.p.m.), Kotarz (965 m n.p.m.), Malinów (1117 m n.p.m.) i wiele innych. Cechą charakterystyczną Szczyrku są górskie przysiółki położone na dużej wysokości, często sięgającej 900 m n.p.m.

W Szczyrku każdy znajdzie coś dla siebie. Chętnie przyjeżdżają tu zapaleni wędrowcy, miłośnicy kolarstwa górskiego oraz fani sportów zimowych, na których czeka ponad 30 tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Dobrze rozwinięta infrastruktura sportowo - turystyczna sprawia, że mogą tu trenować także zawodowi sportowcy, głównie kolarze, narciarze i snowboardziści. Szczyrk podoba się nie tylko osobom preferującym aktywny wypoczynek. Liczne góralskie karczmy, klimatyczne gospody, puby i restauracje oferują świetną kuchnię i wyborne trunki.

 

Piesze szlaki turystyczne:

 • Ostre – Skrzyczne – Szczyrk Centrum – Schronisko PTTK na Klimczoku – Bystra – Wilkowice

 • Wilkowice – Bystra – Przełęcz Kołowrót – Siodło pod Klimczokiem – Szczyrk Biła – Szczyrk Centrum – Skrzyczne –Malinowska Skała – Barania Góra

 •  Szczyrk Centrum – Szczyrk Biła – Przełęcz Karkoszczonka – Brenna Bukowa

 • Szyndzielnia – Siodło pod Klimczokiem – Przełęcz Karkoszczonka – Beskid Węgierski – Grabowa – Szczyrk Przełęcz Salmopolska – Malinów – Malinowska Skała

 • Szczyrk Solisko – Malinów (dojście do   jw.)

 • Szczyrk Górka - Chata na Groniu – Bystra

 

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE SZCZYRKU

 

 • Kolej linowa na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – SKRZYCZNE, z jego wierzchołka rozpościera się malownicza panorama okolicznych miast i szczytów. Każdy turysta, który przybywa do Szczyrku, trafia też na wyciąg na Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt gór otaczających miasto. Wyciąg na Skrzyczne jest to nowoczesna kolej linowa składająca się z dwóch osobnych odcinków. Pierwszy z nich to wyciąg wożący turystów niewielkimi dwuosobowymi kanapami. Dociera do Hali Jaworzyna, gdzie można zatrzymać się na chwilę i ruszyć dalej lub uczynić z tego miejsca punkt docelowy swojego wyjazdu na górę i wyruszyć z niego w innym kierunku.
  Drugi odcinek jeszcze pachnie nowością, ponieważ modernizację ukończono tutaj dopiero w 2013 roku. Przewozi on obecnie turystów wygodną, czteroosobową kanapą. Dociera niemal na sam szczyt góry. (900 m od naszego ośrodka).

 • Crossowy tor rowerowy i trasy narciarstwa biegowego-  trasa zlokalizowana jest przy ul. Sosnowej w Górnym Szczyrku. Ze względu na swoją konfigurację umożliwia uprawianie narciarstwa biegowego zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę z narciarstwem jak i zaawansowanym narciarzom. W okresie letnim będzie ona wykorzystywana, jako trasa rowerowa, co umożliwi uprawianie kolarstwa crossowego szerokiemu gronu odbiorców (znajduje się na naszej ulicy).

 • Deptak nad Żylicą jest idealnym miejscem dla spacerów oraz joggingu. Nadaje się także świetnie do uprawiania nordic walking, czyli spacerów z kijkami, jak również do turystyki rowerowej. W zimie można tu uprawiać narciarstwo biegowe nawet przy niewielkiej ilości śniegu, co na trasach naturalnych jest ryzykowne. Przy Deptaku powstają cały czas dodatkowe atrakcje. (2,8 km od naszego ośrodka).

 • Plac św. Jakuba - centralny punkt miasta, miejsce rekreacji mieszkańców i turystów - fontanna, strumień, tereny zielone. (2,6 km od naszego ośrodka).

 • Centralny Ośrodek Sportu – jest miejscem zgrupowań sportowych naszych i zagranicznych reprezentacji narodowych. COS-OPO w Szczyrku to miejsce, gdzie możesz spotkać najwybitniejszych polskich (i nie tylko) sportowców łącznie z medalistami mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich jak również oglądać wysokiej rangi zawody sportowe tak krajowe jak i międzynarodowe. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by z istniejącej tutaj infrastruktury korzystali również zwykli turyści. Obsługa jest na to znakomicie przygotowana. Jak przystało na góry, Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku nastawiony jest przede wszystkim na zimowe dyscypliny sportu. (3 km od naszego ośrodka).

 • Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej "Na Górce" - jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Szczyrku. To tu 25. lipca 1894r. dwunastoletniej Juliannie Pezda objawiła się Najświętsza Maria. W miejscu objawienia w 1912 r. wybudowano Sanktuarium. (2,4 km o naszego ośrodka).

 • Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła. Liczący ponad 200 lat kościół to najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury w mieście. Posiada piękna zabytkową ambonę, kamienną chrzcielnicę i kropielnicę z 1800r. oraz obraz przedstawiający św. Jana z XVII wieku. W latach 1937-1939 kościół został rozbudowany, ale po dzień dzisiejszy nie stracił swojej duchowej atmosfery. 24 kwietnia 2011 r. kościół został podniesiony do godności Sanktuarium. (3,2 km od naszego ośrodka).

 • Aquapark Leśna Kompleks basenów w Leśnej to wspaniała forma wypoczynku w Polsce, pierwszy powstały na żywiecczyźnie. Położony w gminie Lipowa, graniczący z Żywcem. Kompleks składa się zarówno z basenów wewnętrznych jak i otwartych. (15 km od naszego ośrodka).

 • Inwałd Park Miniatur - Park Miniatur Świat Marzeń w Inwałdzie powstał w 2007 roku. Park Miniatur położony jest na ogromnym terenie, na którym miniaturowe budowle wkomponowane są w urzekającą architekturę ogrodową. W dwóch częściach - Świat w miniaturze i Polska w miniaturze - można podziwiać aż 60 doskonale odwzorcowanych cudów architektonicznych. Większość z nich wykonana jest w skali 1:25, ale są także budowle imponujących rozmiarów, na teren których można wejść - Plac św. Piotra - 1:15, Plac św. Marka - 1:10. Prawdziwą perełką w polskie części jest Stadion Narodowy w skali 1:50. (45 km od naszego obiektu).

 

Oficjalna strona Szczyrku

 

www.szczyrk.pl Siła energii przez cały rok. Zapraszamy.